Better Life 5K 2011

Age Group Results

April 17, 2011


Results by PCR Timing Service (www.pcrtiming.com)


Men: 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99
Women: 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99

5K

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Joanna Dobeck Victor NY

744

25

7

21:49

 
Top

Overall Female Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Krista Mitchell Bloomfield NY

843

47

9

22:37

 
Top

Female 14 and under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Melinda Vilarinho Walworth NY

814

14

14

24:08

2

Rachel Austin Bloomfield NY

725

14

50

28:51

3

Amy De Mor Canandaigua NY

844

13

53

29:14

 
Top

Female 20 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Chelsea Morse Penn Yan NY

786

23

36

27:42

2

Jacqueline Gilmartin Stanley NY

757

22

41

28:14

3

Kathleen Youngs Stanley NY

817

23

48

28:45

 
Top

Female 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Heather Enos Canandaigua NY

749

26

15

24:11

2

Danielle Vanbortel Canandaigua NY

830

26

54

29:18

3

Sarah Bartz Rochester NY

727

25

60

30:26

 
Top

Female 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Meredith Ferraro Victor NY

845

32

17

24:20

2

Ellen Lloyd Canandaigua NY

839

33

38

27:54

3

Andrea Hendershot Canandaigua NY

763

33

65

31:03

 
Top

Female 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Jennifer Muscato Canandaigua NY

787

36

20

24:31

2

Joanna Schoff Victor NY

850

35

34

27:11

3

Jennifer Moles Canandaigua NY

783

36

55

29:30

 
Top

Female 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Dionne Bothner Pittsford NY

732

41

10

22:59

2

Catherine Mineur Farmington NY

781

41

39

28:00

3

Amy Ochterski Farmington NY

789

43

43

28:24

 
Top

Female 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Debbie Cerrone Pittsford NY

820

48

19

24:27

2

Jenny Godbolt-Hoffman Canandaigua NY

758

46

37

27:44

3

Marcy Tobin Rochester NY

838

48

93

40:00

 
Top

Female 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Martha Roberts Penn Yan NY

800

54

22

25:04

2

Gigi Sciotti Seneca Falls NY

804

50

68

31:15

 
Top

Female 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Margaret Ladue Ontario NY

767

57

44

28:25

2

Kathy Cooley Canandaigua NY

739

57

75

32:25

3

Kathleen Vaughn Spencerport NY

813

55

87

35:31

 
Top

Female 60 to 64

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Jeannie Blance Canandaigua NY

730

60

56

29:57

2

Mitzie Lewandowski Rochester NY

769

64

73

31:52

 
Top

Female 80 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Cynthia Massey Canandaigua NY

778

83

101

50:10

2

Marsha Tillson Canandaigua NY

812

89

102

51:06

 
Top

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Christian Byler Rochester NY

734

27

1

17:29

 
Top

Overall Male Masters Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Kevin Sheehan Victor NY

826

49

2

20:25

 
Top

Male 14 and under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Scott Loforte Farmington NY

824

11

8

22:32

2

Joshua Hine Bloomfield NY

765

13

49

28:50

3

Zachary Dier Walworth NY

742

9

62

30:30

 
Top

Male 15 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Keith Sheehan Victor NY

827

17

27

26:13

2

Joey De Mor Canandaigua NY

846

17

32

26:40

3

Mitchell Austin Bloomfield NY

724

16

40

28:10

 
Top

Male 20 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Brian Duffy Fairport NY

746

24

33

26:43

 
Top

Male 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

David Lefebure Canandaigua NY

847

26

5

21:26

2

Christopher Fried Rochester NY

755

27

59

30:12

 
Top

Male 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

David Morris Stanley NY

785

34

42

28:14

 
Top

Male 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Todd Malanowski Rochester NY

772

38

3

20:52

2

Andrew Moles Canandaigua NY

782

39

16

24:17

3

Michael Treese Canandaigua NY

829

38

23

25:18

 
Top

Male 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Jim Ochterski Farmington NY

790

42

26

25:59

2

Sergio Case Palmyra NY

819

40

28

26:21

3

Shane Watson Manchester NY

831

41

35

27:19

 
Top

Male 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

James Broderick Canandaigua NY

733

49

4

20:58

2

Glen Austin Bloomfield NY

723

49

24

25:44

3

Robert Hine Bloomfield NY

764

47

29

26:32

 
Top

Male 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Dale Gerew Victor NY

756

52

11

23:01

2

Dudley Hallstead Canandaigua NY

759

51

21

25:03

 
Top

Male 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

John Yunker Wayland NY

818

58

12

23:45

2

Randy Jacque Rochester NY

835

57

52

29:11

3

Bill Hand Bloomfield NY

761

59

71

31:23

 
Top

Male 60 to 64

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Rick Erb Rushville NY

750

63

13

23:53

2

Tom Mulligan Naples NY

836

60

18

24:25

3

Frank Rhatigan Fairport NY

797

62

47

28:34

 
Top

Male 65 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Tom Dutton Livonia NY

747

65

6

21:46

 
Top

Male 70 to 74

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Al Smith Rochester NY

842

73

85

35:14

 
Top

Male 75 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Charlie Sabatine Victor NY

849

77

79

33:39